Oluşmuş Çürükler
Oluşmuş Çürükler

Oluşmuş çürükler ve tedavileri;

Biberon çürüğü, erken yaşlarda biberonla uzun süre beslenen çocuklarda şekerli besinlerin yaptığı çürüklerdir. Tipiktir, üst ön bölge süt dişlerin de biberonun şeklini takip eden beyazdan kahverengine,  erezyondan madde kaybına kadar farklı şekiller gösterirler. Uzun süreli emzirmelerde de benzer çürükler gözlenebilir. Genellikle süt dişlerindeki boyanmalarla karıştırılırlar. Bu çürükler tespit edildiğinde biberon kullanımı durdurulmalı ve dişler temizlenerek yiyecek artıkları ve bakterilerin tutunumu engellenmelidir.

Yaygın çürükler, dişlerdeki madde kaybı tolere edilemeyecek hale geldiğinde kaviteler oluşur. Bunlar erken dönem de dolgular ile tedavi edilirse dişin canlı dokusunu ilgilendiren ağrı, iltihap, nekroz gibi sorunlar oluşmaz. Tedavinin dolgu aşaması geçilip, çürük dişin canlı dokusuna ilerlediğinde tabloya ağrı ve şiş de eklendiğinde ileri tedaviler amputasyon ve kanal tedavileri yapılır. Amaç süt dişini ağızda tutarak büyüme ve gelişimin doğal çerçevesinde sürdürülmesi, çene gelişiminin ve sürekli dişlerin sürmelerinin zamanın da olmasıdır.

Travmalar, süt dişini ilgilendirdiği gibi süt dişiyle beraber çene kemiğini de içine alan ağır travmalar da olabilir. Travmanın şekline ve hastanın yaşına göre önlem alınmalı ve tedavi planlanmalıdır.

Pedodonti de tedavi planlaması yapılırken çocuğun büyümekte, gelişmekte ve değişmekte olduğu çok iyi bilinmeli ve değerlendirilmelidir. Pedodontinin kapsadığı yaş insanın büyüme ve gelişiminin en üstte olduğu dönemdir. Alınan önlemler yapılan tedaviler büyüme ve gelişimin sağlıklı olabilmesi içindir. Süt dişleri çocuğun sağlıklı bir yetişkine dönüşebilmesi için çok önemlidir. Erken yaşlarda çözümlenmeyen sorunlar ileri yaşlarda ağız ve diş problemleri olan yetişkinleri ortaya çıkarmaktadır.  

 

İLETİŞİM

Adres : Metin Kasapoğlu Cad. Küçükkaya Sitesi
A Blok No:30 Daire : 8
Muratpaşa / ANTALYA
T :0242 322 00 14
E : beyazklinik@hotmail.com
Sosyal Medyada Takip Edin