Süt ve Sürekli Dişler
Süt ve Sürekli Dişler

Süt dişleri; üst çenede 10 adet alt çenede 10 adet olmak üzere 20 tanedir.

Doğum sonrası 4. aydan itibaren 2,5 yaşına kadar sürerek ağızdaki yerlerini alırlar.

Herhangi bir sistemik hastalık, doğumsal sorun, genetik geçiş yoksa 20 adet süt dişi 2,5 yaşında tamamlanmış olur. Diş sayısı tamamsa diş sürmelerindeki gecikmeler önemli değildir.

 

Süt dişlerinin sürme zamanları ve sıraları;

Süt dişleri büyüme gelişimin çok önemli bir parçasıdır; beslenmeden düzgün konuşmaya, çene kemiklerinin gelişiminden yüz gelişimine kadar pek çok konuda aktif rol oynarlar. Günümüz diş ve dişler bağlı sorunların büyük kısmında süt dişlerine yeterince önem verilmemesi yatmaktadır.

Sürekli dişler; üst çenede 18 adet, alt çenede 18 adet olmak üzere 36 tanedir.

Altı yedi yaşından 20 yaşına kadar sırayla yerlerini alırlar. Altı yaşlarında süt dişi dizisinin en arkasında sürmeye başlayan 6 yaş dişleri ilk kalıcı dişlerdir, genellikle oniki yaşına kadar süt dişlerinin sırasıyla düşmesi ile yerlerini 20 adet kalıcı diş alır. Bu döneme karışık dişlenme dönemi adı verilir, hem süt dişleri hem de kalıcı dişler ağızda yer alır. Sürekli dişlerin sürmesi 12 yaş dişinin sürmesi ile duraklar, yirmili yaşlarda 20 yaş dişinin sürmesi ile diş sürmesi tamamlanır. Diş çürüğüne en çok 6 yaş dişlerinde rastlanır, genellikle süt dişi sanılmakta ve değişeceği düşünülmektedir.

 

İLETİŞİM

Adres : Metin Kasapoğlu Cad. Küçükkaya Sitesi
A Blok No:30 Daire : 8
Muratpaşa / ANTALYA
T :0242 322 00 14
E : beyazklinik@hotmail.com
Sosyal Medyada Takip Edin